دکتر محسن بیاتی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جراحی دندان در شهرقدس

جراحی دندان در شهرقدس

فهرست مطالب

گاهی اوقات، مشکل دندانی که با آن دست و پنجه نرم می کنید ممکن است نیاز به چند عمل جراحی دندان برای اصلاح داشته باشد. این چیزی نیست که از آن ترسید زیرا در طول درمان از داروهای بیهوشی استفاده می شود. زمانی که دندانپزشک روی آنها کار می کند، بیمار احساس زیادی نمی کند و مشکلی که آنها را به کلینیک آورده است معمولاً تا پایان عمل جراحی برطرف می شود.

جراحی دندان بخشی از دندانپزشکی است که با دندان، لثه و دهان سروکار دارد. دندانپزشکان به درمان، پیشگیری، تشخیص و مطالعه شرایط، اختلالات و بیماری های حفره دهان می پردازند. این مخاط دهان و دندان و همچنین تمام بافت ها و ساختارهای مرتبط (مانند فک و ناحیه صورت یا فک و صورت) را پوشش می دهد.

برای عموم مردم، دندانپزشکی و جراحی دندان بیشتر با اصلاح دندان ها مرتبط هستند. با این حال، پزشکی دندان تنها در مورد تعمیر دندان های شما نیست، بلکه جنبه های دیگر مجموعه جمجمه صورت، مانند ساختار گیجگاهی فکی و سایر ساختارهای حمایتی را نیز پوشش می دهد. به نوبه خود، روش‌های جراحی دندان تنها کانال‌های ریشه و برداشتن دندان‌های عقل نهفته را پوشش نمی‌دهند.

جراحی دندان چیست؟

جراحی دندان چیست؟

جراحی دندان در شهر قدس، جراحی استخوان فک و دندان است. بنابراین، تعداد زیادی از موارد دندانپزشکی یا روش‌های پزشکی که شامل اصلاح مصنوعی دندان می‌شوند را پوشش می‌دهد. و شامل رویه های زیر است.

روش های جراحی دندان

  1. ریشه دندان: این یک نوع جراحی است که ریشه یا پالپ دندان را درگیر می کند.

کانال ریشه: جراحی ریشه یک درمان ریشه است که توسط متخصص ریشه یا دندانپزشک به منظور درمان یک دندان بیمار یا آسیب دیده با نمایان شدن ریشه دندان انجام می شود. این شامل برداشتن پالپ دندان ملتهب و ریشه دندان از زیر مینا و عاج به منظور تسکین درد و نجات دندان از کشیدن (در نتیجه ایجاد کانال ریشه) است.

دندان عفونی سوراخ شده و پالپ آن برداشته می شود تا با یک ماده بی اثر جایگزین شود. سپس یک تاج در بالای دندان قرار می گیرد تا آن را حفظ کند. در گذشته، کانال ریشه به دلیل دردناک بودن بدنام بود. با این حال، درمان ریشه مدرن کانال ریشه هیچ شباهتی به روزهای گذشته ندارد. بسیار کارآمدتر و کمتر از قبل دردناک است.

پالپوتومی: این پیشرو برای عمل کانال ریشه است. این شامل باز کردن محفظه پالپ دندان به منظور تخلیه عفونت پالپ است. به طور دقیق تر، قسمت بیمار پالپ را برداشته و بقیه پالپ را به حال خود رها می کند تا نیازی به عمل کانال ریشه کامل نباشد.

ایمپلنت دیجیتال در شهر قدس
ادامه مطلب

این درمان ریشه در مواردی استفاده می شود که بیمار بخواهد حیات بافت پالپ سالم باقی مانده را حفظ کند. از مزایای آن می توان به حفظ دندان های زنده اشاره کرد که قادر به تشخیص گرما از دمای سرد و همچنین دریافت مواد مغذی از خون شما هستند. احتمال خرد شدن و شکستن دندانی که ریشه آن برداشته شده است بیشتر است، بنابراین تاج روی آن قرار می گیرد.

پالپکتومی: این روش شامل برداشتن موقت تمام پالپ در محفظه پالپ به منظور تسکین درد است. پالپکتومی معمولاً زمانی انجام می شود که پالپوتومی گزینه ای نباشد و تمام پالپ دندان عفونی، ملتهب و آلوده به بیماری شده باشد. پس از برداشتن، کانال ها داروسازی و تمیز می شوند.

جراحی دندان در شهرقدس

گاهی اوقات، دندانپزشکان پالپکتومی را روی دندان های شیری یا شیری انجام می دهند. در چنین مواردی، خمیر کاغذ با مواد قابل جذب جایگزین می شود. این روش توصیه شده برای پالپیت برگشت ناپذیر در پالپ ردیکولار و کرونال و همچنین مولرهای اولیه آبسه یا دارای شواهد رادیوگرافیک از آسیب شناسی فورکاسیون است.

آپیکوکتومی: زمانی که جراحی کامل کانال ریشه (شامل قرار دادن مواد بی اثر و تاج پروتز) برای تسکین درد کافی نباشد، استفاده می شود. این برداشتن انتهای ریشه شامل برداشتن راس یا انتهای ریشه با ورود از لثه و استخراج این ماده بیمار با جراحی است.

همچنین به عنوان درمان رتروگراد کانال ریشه، برداشتن ریشه و پر کردن انتهای ریشه نیز شناخته می شود. نام فنی آن ترکیبی از “آپیکو” و “اکتومی” یا برداشتن نوک ریشه دندان است، به طوری که حفره حاصل آماده می شود و

سپس با یک ماده زیست سازگار پر می شود.همچنین ممکن است با استفاده از اندودنتیکس میکروسرجری یا جراحی دندان با میکروسکوپ انجام شود.

  1. پروتز: این یک جراحی دندان است که شامل پروتزهای دندانی یا جایگزینی دندان مصنوعی است.

تاج (کلاهک): قرار دادن کلاهک یا تاج زنبوری است

این پوشش های مصنوعی برای دندان ها از مواد مختلف زیست سازگار مانند مخلوط قلع یا طلا و آلومینیوم، CMC/PMC ) کامپوزیت فلزی سرامیک یا پرسلن) و غیره ساخته می شوند. برای قرار گرفتن تاج، دندان زیرین باید تغییر شکل داده شود.

این جراحی دندانپزشکی برای دندان‌هایتان است که به شما اطمینان می‌دهد پوشش دندان محکم‌تری نسبت به پر کردن دندان (که به راحتی می‌شکند، به خصوص در هنگام مواجهه با نیروهای گاز گرفتن دندان‌های آسیاب) به شما داده می‌شود. روکش را می توان روی دندانی که قبلاً مرده و در حال فرو ریختن است یا دندانی که برای از بین بردن آن نیاز به عمل کانال ریشه دارد استفاده کرد.

کدام نوع پروتز دندان برای شما مناسب تر است؟
ادامه مطلب

ونیرها: این نیز مانند روکش مصنوعی است، اما این بار فقط سطح جلوی دندان شما (به عبارت دیگر بخش باکال یا لبی) را می پوشاند. آنها توانایی دندان جویدن دندان شما را جایگزین یا تقویت نمی کنند. در واقع، آنها بیش از هر چیز به دلایل زیبایی شناختی هستند.

همچنین به عنوان لمینت های سرامیکی دندان یا روکش های سرامیکی شناخته می شوند، تفاوت آنها با روکش ها در این است که به نازکی ویفر هستند و لازم نیست دندان زیرین را به اندازه ای مته کنید تا آن را تغییر دهید و به آن اجازه دهید این پروتزهای دندانی را بهتر دریافت کند. پوسته ها به جلوی دندان ها چسبانده می شوند تا طول، اندازه، شکل و رنگ آن ها تغییر کند.

بریج: اگر چندین دندان توسط دندانپزشک کشیده شده باشد که فاصله زیادی بین یک دندان باقی مانده به دندان بعدی باقی می گذارد، می توانید با گذاشتن بریج آن را درست کنید. پل یک ردیف یا مجموعه ای از تاج های مصنوعی ثابت است. دارای دو یا چند تاج متصل به هم است. آنها دندان یا دندان های از دست رفته را با قرار دادن آنها در “پست” جایگزین می کنند.

پست ها دندان های مجاوری هستند که دندانپزشک برای قرار دادن روکش ها در هر دو انتهای بریج آنها را تغییر شکل می دهد. این روش پروتز دندان معمولاً پس از کشیدن دندان به منظور حفظ بایت استفاده می شود. به طور دقیق تر، هر زمان که یک یا چند دندان کشیده شود، دندان های دیگر به تدریج جابجا می شوند و به سمت شکاف حرکت می کنند. این باعث تغییر نیش و حتی طول فک شما می شود.

ایمپلنت: به جای تغییر شکل دندان های مجاور به منظور قرار دادن یک پل روی آنها و محل کشیدن دندان، می توانید به جای آن از ایمپلنت استفاده کنید. این ناودانی‌ها یا پایه‌های تیتانیومی هستند که با جراحی در حفره دندان و استخوان (فک بالا یا فک پایین) جایی که دندان‌های شما قبلاً قرار داشتند، قرار می‌گیرند.

متخصص ایمپلنت کیست و چه ویژگی هایی دارد؟
ادامه مطلب

پس از قرار دادن، این ناحیه به مدت ۴ تا ۶ ماه بهبود می یابد. پس از آن، یک دندان مصنوعی در بالای ایمپلنت (معمولا یک اباتمنت و تاج) قرار می گیرد. تاج معمولاً توسط یک پیچ یا سیمان به ایمپلنت متصل می شود تا آن را ثابت نگه دارد. در عین حال اباتمنت فضای داخل تاج را که معمولاً برای دندان های تغییر شکل داده شده است پر می کند.

پروتز با پشتیبانی از ایمپلنت: این نوع جراحی دندان هر دو ایمپلنت و پروتز را با هم ترکیب می کند. به‌جای استفاده از دندان‌های مجاور به‌عنوان پایه یا تکیه‌گاه بریج دندان، به جای آن، ایمپلنت‌ها را در دو طرف مقابل ردیفی از شکاف‌های دندانی قرار دهید.

پس از عمل، اقدامات احتیاطی باید وجود داشته باشد

  1. کشیدن دندان

گاهی اوقات بیمار نیاز به کشیدن دندان دارد و با کشیدن ساده کار انجام نمی شود. در این مورد، جراحی دندان در شهر قدس انجام می شود. این شامل جراح دهان و دندان است که برشی را در لثه های بیمار ایجاد می کند تا بتوان به دندان رسید و آن را کشید. می توان آن را تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام داد.

بسیاری از افراد در انجام جراحی دندان طبق توصیه دندانپزشک خود مردد هستند. این به این دلیل است که مقابله با مشکلات فک، دندان یا دهان هم گران و هم دردناک است. با این حال، زمانی که مشکلات فک و صورت، گیجگاهی فکی، مخاط دهان، لثه و دندانشان بدتر می شود و دردشان بیشتر می شود، معمولاً انتخابی ندارند.

در واقع، جراحی دندان در شهر قدس مجموعه وسیعی از روش های دندانپزشکی را پوشش می دهد که لزوماً نیازی به زیر چاقو رفتن یا بریدن لثه ندارد. همچنین شامل گذاشتن پروتزهای دندانی و گذاشتن ایمپلنت های استخوانی است. به هر حال، هر نوع جراحی را نباید ساده انگاشت، و این شامل جراحی دندان در شهر قدس نیز می شود. به منظور کاهش هزینه های چنین روشی، استفاده از بیمه دندانپزشکی را به شدت توصیه می کنیم.

هنگام انجام عمل جراحی دندان در شهر قدس چه انتظاری باید داشت

دستورالعمل برای هر نوع روش جراحی متفاوت است، اما معمولاً شامل موارد زیر است:

  1. حداقل چند ساعت قبل از جراحی غذا نخورید
  2. خودداری از مصرف مواد دخانی و الکل
  3. ترتیب حمل و نقل از کلینیک
  4. از قبل برنامه ریزی کنید تا بیمار بتواند از فعالیت های شدید در طول دوره بهبودی خودداری کند

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *