دکتر محسن بیاتی

کامپوزیت دندان

فهرست مطالب

کامپوزیت های دندانی یا کامپوزیت های مبتنی بر رزین، مواد مصنوعی هستند که ماتریس پلیمری را با پراکندگی شیشه، مواد معدنی یا ذرات پرکننده رزین ویا الیاف کوتاه توسط عوامل جفت کننده ترکیب می کنند. درست مانند آمالگام دندانی، از آنها برای بازسازی ساختار دندان از دست رفته در اثر ضربه، پوسیدگی یا سایر بیماری ها استفاده می شود. کامپوزیت ها همچنین می توانند به عنوان سیمان برای روکش ها و روکش های سیمانی و غیره استفاده شوند. در حالی که آمالگام در حال حذف تدریجی در دندانپزشکی است، کامپوزیت ها به یکی از پرمصرف ترین مواد ترمیمی زیبایی تبدیل شده اند.

کامپوزیت های سنتی حاوی ذرات نسبتاً بزرگی از سیلیس بی شکل و کوارتز هستند که خواص مکانیکی خوبی به آن ها می دهد اما باعث می شود سطح ترمیم در اثر سایش روزانه زبر شود. علاوه بر این، بسیاری از خرابی های ترمیم کامپوزیت در سطح مشترک بین دندان و کامپوزیت به دلیل جمع شدگی یا شکست چسب دیده می شود. برای غلبه بر این، کامپوزیت های میکروپر شده، کامپوزیت های نانو پر شده، و سایر کامپوزیت های هیبریدی با استفاده از ذرات بسیار کوچکتر (در همان زمان با تنوع زیاد در اندازه) برای پر کردن ماتریس توسعه یافتند. با این پیشرفت‌ها، سطوح صاف‌تر به دست می‌آیند، مقاومت به سایش افزایش می‌یابد و انقباض بدون به خطر انداختن خواص مکانیکی و فیزیکی کاهش می‌یابد.

کامپوزیت ها را می توان به عنوان رزین های فعال شیمیایی و رزین های فعال فتوشیمیایی طبقه بندی کرد. رزین های خود کیور به صورت دو خمیر عرضه می شوند. پلیمریزاسیون زمانی فعال می شود که این دو خمیر با هم مخلوط شوند. معایب آن این است که ممکن است هوا در هنگام اختلاط به مخلوط وارد شود و در نتیجه مواد ضعیف شود و اپراتور نمی تواند زمان کار را پس از اختلاط کنترل کند. رزین لایت کیور به صورت خمیر منفرد با استفاده از سیستم آغازگر حساس به نور و منبع نور برای فعال سازی عرضه می شود. نیازی به اختلاط ندارد که باعث می شود قوی تر و کمتر لک شود و زمان کار کاملاً قابل کنترلی دارد. با این حال، فشار حاشیه ای بالاتری را در طول پخت نشان می دهد و فقط در عمق محدود (۲-۳ میلی متر) عمل می کند. اگرچه این درمان افزایشی مزایایی را نشان می دهد، اما تقاضا برای درمان فله هرگز متوقف نشده است. برخی از محصولات جدید ادعا کرده اند که عمق پخت می تواند تا ۴ میلی متر باشد (عمق پخت رزین های پخت دوگانه نامحدود است زیرا ترکیبی از فناوری شیمیایی و لایت کیور است)، اما عملکرد بالینی آنها به طور کامل ارزیابی نشده است.

متخصص جراح دندان در شهر قدس (دکتر بیات)
ادامه مطلب

معایب کامپوزیت

انقباض کامپوزیت و پوسیدگی ثانویه: در گذشته، رزین‌های کامپوزیت در طول پخت دچار انقباض قابل توجهی می‌شدند که در نتیجه یک رابط پیوند کمتری ایجاد می‌کرد. انقباض امکان ریزنشت را فراهم می کند که اگر به موقع تشخیص داده نشود، می تواند باعث پوسیدگی ثانویه شود که مهمترین عیب دندانی ترمیم های کامپوزیت است. در یک مطالعه بر روی ۱۷۴۸ ترمیم، خطر پوسیدگی ثانویه در گروه کامپوزیت ۳.۵ برابر خطر پوسیدگی ثانویه در گروه آمالگام بود. بهداشت خوب دندان و معاینات منظم می تواند این نقص را کاهش دهد. اکثر کامپوزیت های میکروهیبرید و نانوهیبرید دارای انقباض پلیمریزاسیون بین ۲% تا ۳.۵% هستند. انقباض کامپوزیت را می توان با تغییر ترکیب مولکولی و جرمی رزین کاهش داد. در زمینه مواد ترمیمی دندان، کاهش انقباض کامپوزیت با موفقیت انجام شده است. در میان جدیدترین مواد، رزین سیلوران انقباض پلیمریزاسیون کمتری نسبت به دی متاکریلات ها نشان می دهد.

مهارت و آموزش مورد نیاز پزشک:

نتایج موفقیت‌آمیز در پر کردن کامپوزیت مستقیماً با مهارت‌ها و تکنیک قرار دادن پزشک مرتبط است. به عنوان مثال، یک سد لاستیکی برای دستیابی به طول عمر و نرخ شکستگی پایین مشابه آمالگام در حفره‌های کلاس دوم پروگزیمال مهم در نظر گرفته می‌شود.

نیاز به خشک نگه داشتن ناحیه کار در دهان:

دندان آماده شده باید هنگام استفاده و خشک شدن مواد رزین کاملاً خشک (عاری از بزاق و خون) باشد. خشک نگه داشتن دندان های عقب دشوار است. خشک نگه داشتن دندان آماده شده همچنین می تواند برای هر کاری که شامل درمان حفره ها در خط لثه یا زیر آن است دشوار باشد.

547387584378548

کامپوزیت های مستقیم دندان را می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

  1. آماده سازی حفره پرکننده
  2. پر کردن شکاف (دیاستم) بین دندان ها با استفاده از پوشش پوسته یا
  3. تغییر شکل جزئی دندان ها
  4. تاج های جزئی روی دندان های تکی
  5. مکانیسم های تنظیم کامپوزیت های رزین
عفونت ایمپلنت
ادامه مطلب

پیوند کامپوزیت چیست؟

باندینگ کامپوزیت (همچنین به عنوان باندینگ دندان شناخته می شود) راه حلی را برای آسیب های جزئی یا شکاف در دندان ها ارائه می دهد. هنگامی که به عنوان یک درمان زیبایی انجام می شود، در NHS در دسترس نیست،

باندینگ دندان معمولاً برای پرکردن براده‌ها، شکستگی‌ها یا شکاف‌های بین دندان‌ها یا برای رفع تغییر رنگ استفاده می‌شود.

یک رزین کامپوزیت به دندان چسبانده می شود و برای بازیابی ظاهر اولیه آن شکل می گیرد. رنگ رزین با دندان‌های شما مطابقت دارد، بنابراین به نظر می‌رسد که بخشی طبیعی از دندان است.

باندینگ کامپوزیت می تواند به شما کمک کند لبخندی را که از آن شادتر هستید به دست آورید.

مزایای اتصال کامپوزیت چیست؟

سریع و موثر

باندینگ کامپوزیت معمولاً تنها در یک بار مراجعه به دندانپزشک قابل انجام است. این یک راه سریع و موثر برای رفع مشکلات جزئی زیبایی است.

کامپوزیت به محض استفاده از نور کیورینگ سخت می شود و در نتیجه دندانی به وجود می آید که تا پایان جلسه به راحتی می تواند گاز بگیرد.

غیر تهاجمی

باندینگ نیز یک روش غیر تهاجمی است. با جایگزین هایی مانند روکش و روکش، بخشی از دندان به طور دائم برداشته می شود.

برای استفاده از باند کامپوزیت، سطح دندان فقط باید زبر شود تا به چسبندگی رزین کمک کند، به این معنی که ساختار دندان دست نخورده باقی می ماند.

باندینگ کامپوزیت چگونه می تواند با سفید کردن دندان کار کند؟

باندینگ کامپوزیت نیز می تواند راه حلی برای لکه گیری در دندان ها و پرکردگی ها باشد. می توان از آن در کنار درمان های سفید کننده دندان استفاده کرد تا به شما کمک کند لبخندی روشن تر و سفیدتر داشته باشید.

اگر قصد دارید باندینگ کامپوزیت داشته باشید، دندانپزشک معمولاً توصیه می کند که ابتدا هر گونه درمان سفید کننده دندان را انجام دهید. رزین کامپوزیت به گونه ای انتخاب می شود که با رنگ دندان شما مطابقت داشته باشد، بنابراین توصیه می شود قبل از شروع درمان باندینگ، آنها را به رنگ دلخواه خود برسانید. هنگامی که باند کامپوزیت قرار داده شد، امکان سفید کردن بیشتر آن وجود ندارد.

بهترین دندانپزشک در شهرقدس
ادامه مطلب

8594389548935

روش اتصال کامپوزیت چگونه است؟

دندانپزشک شما با انتخاب رنگ رزینی که با دندان شما مطابقت دارد شروع می کند تا چسبندگی رزین طبیعی به نظر برسد. سپس دندان شما با زبری کمی سطح برای درمان آماده می شود. سپس با مایعی پوشانده می شود که به چسبندگی نرم رزین کمک می کند.

رزین اعمال می شود و به شکل مورد نیاز قالب گیری می شود. قبل از اینکه دوباره شکل بگیرد و توسط دندانپزشک شما صیقل داده شود تا زمانی که با بقیه دندان مطابقت پیدا کند، با نور کیورینگ سخت می شود.

.آیا می توانید با بیماری لثه پیوند کامپوزیت داشته باشید؟

اگر بیماری لثه دارید یا قبلاً آن را داشته‌اید، ممکن است متوجه شوید که لثه‌هایتان عقب‌رفته (کوچک شده‌اند). این می تواند باعث ایجاد فاصله بین برخی از دندان های شما شود. برای پوشاندن این فضاها می توان از پیوند کامپوزیت استفاده کرد. با این حال، اگر هنوز بیماری لثه دارید، دندانپزشک شما باید ابتدا آن را درمان و برطرف کند.

چگونه از پیوند کامپوزیت خود مراقبت کنم؟

تا ۴۸ ساعت پس از انجام عمل از مصرف چای، قهوه، سیگار و غذاهایی که ممکن است لکه دار شوند خودداری کنید.دندان های خود را مرتب مسواک بزنید و برای حفظ سلامت دهان و دندان به طور منظم به متخصص بهداشت مراجعه کنید. این به پیوند کامپوزیت شما کمک می کند تمیز و بدون لک بماند.

از جویدن ناخن یا جویدن اقلامی مانند درب قلم که ممکن است مواد را خرد کند خودداری کنید. باندها به اندازه یک دندان معمولی محکم نیستند، بنابراین مهم است که اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از آسیب انجام دهید.

جایگزین های باندینگ کامپوزیت چیست؟

گزینه های جایگزین معمول برای پیوند کامپوزیت عبارتند از:

روکش ها: روکش یک قالب نازک است که به صورت سفارشی از چینی ساخته می شود و به سطح جلویی دندان چسبانده می شود.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *