دکتر محسن بیاتی

ایمپلنت دیجیتال

امروز ما در آستانه یک انقلاب دیجیتال در دندانپزشکی هستیم. دیجیتالی شدن زیرساخت جدیدی در درمان بیماران ما ارائه می‌دهد. قبل از درمان هر بیمار، به یک برنامه درمانی نیاز داریم. در یک مورد کامپوزیت ساده، یک طرح در ذهن دندانپزشک ممکن است کافی باشد. اما وقتی به سراغ موارد پیچیده‌تر می‌رویم، به یک برنامه دقیق نیاز است.

ایمپلنت‌های دیجیتال دندان یکی از شگفتی‌های دندانپزشکی مدرن هستند که نیازی به مراقبت خاصی ندارند و اگر به درستی از آنها مراقبت شود می‌توانند تا آخر عمر باقی بمانند.

اکنون با روش جدید ایمپلنت دیجیتال، دندانپزشکان می‌توانند روند خود را سریع‌تر و راحت‌تر از همیشه انجام دهند.

جراحی ایمپلنت دیجیتال که به آن جراحی ایمپلنت ناوبری دیجیتال نیز گفته می‌شود از یک شبیه سازی کامپیوتری سه بعدی برای بررسی وضعیت استخوان و موقعیت ساختارهای داخلی و خارجی استفاده می‌کند.

با این اطلاعات، یک دندانپزشک زیبایی دارای مجوز می‌تواند جراحی حداقل برش را برنامه‌ریزی کند.

در طول عمل دندانپزشکی، یک راهنمای دقیق روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا اطمینان حاصل شود که اعصاب یا دندان‌های اطراف آسیب نمی‌بینند. این راهنما همچنین به دندانپزشکان کمک می‌کند تا برش‌های دقیق، هرچند کوچک، برای کاشت ایمپلنت دندان ایجاد کنند.

راهنماهای جراحی بدون فلپ، طراحی ترمیم دیجیتال و موارد دیگر، ابزارهایی هستند که با اسکنر و مطالعات دیجیتال سه بعدی مختلف به دست می‌آیند.

بسیار مهم است که قبل از شروع برنامه ریزی دقیق درمان، انتظارات بیمار و دندانپزشک را در کنار هم قرار دهید. برای رضایت بیمار، باید بدانید که بیمار چه می‌خواهد. برای برقراری ارتباط مؤثر با بیمار، باید قبل از اعمال کار خود، خود را بشناسیم و توانایی‌ها و محدودیت‌های بالینی خود را بشناسیم.

عکس‌های بالینی خارج دهانی و داخل دهانی اولین گام در فرایند برنامه ریزی درمان هستند. از این عکس‌ها برای تجسم نتیجه نهایی برای بیمار با پیروی از پروتکل طراحی لبخند دیجیتال و ارتباط با متخصصان و آزمایشگاه دندان‌پزشکی استفاده می‌شود. پروتکل طراحی لبخند دیجیتال یک فرایند برنامه ریزی درمان چند رشته‌ای را بدون دیدن بیمار در مطب امکان پذیر می‌کند.

استفاده از فناوری‌های پیشرفته به تشخیص، برنامه ریزی درمان و ارائه درمان ایمپلنت دندان کمک می‌کند. روش‌های کاشت ایمپلنت یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های دندانپزشکی پیشرفته با فناوری دیجیتال است. نوآوری‌هایی که در این بحث بررسی می‌شوند، ابزارهایی را برای تشخیص، برنامه‌ریزی، قرار دادن و ترمیم ایمپلنت‌هایی که به سرعت در حال تبدیل شدن به استاندارد مراقبت هستند، در اختیار پزشکان قرار می‌دهند.

مراحل اعمال ایمپلنت دیجیتال به صورت زیر است:

۱) نمایشگرهای تشخیصی دیجیتال:

برداشت‌های دیجیتال داخل دهانی منطقه قبل از جراحی ایمپلنت اولین گام مهم در گردش کار دیجیتال است. نسل فعلی سیستم‌های اندازه گیری دیجیتال دقیق‌تر و سریع‌تر از سیستم‌های قبلی است. علاوه بر این، مدل‌های دیجیتال تولید شده توسط این دستگاه  نسبت به مدل‌های قالب گچی قابل‌اعتمادتر هستند. این ویژگی‌ها به دقت اسکنر و الگوریتم ریاضی مورد استفاده برای تولید مدل دیجیتال به صورت جداگانه بستگی دارد. این اسکنرها همچنین به راحتی و به سرعت مدل‌های سه بعدی را به دست می‌آورند و پردازش می‌کنند و در نتیجه استفاده و ترجیح پزشکان را افزایش می‌دهند.

۲) قالب گیری تشخیصی:

قالب گیری تشخیصی یک جزء حیاتی در برنامه ریزی درمان ایمپلنت است. در آزمایشگاه سفارشی یا نرم افزار نقطه مراقبت، اسکن داخل دهانی با عکس‌های صورت ترکیب می‌شود و امکان قالب گیری دیجیتال مخصوص بیمار و نمونه سازی سریع لبخند بدون بیمار را فراهم می‌کند. چندین شکل و اندازه دندان را می‌توان انتخاب کرد و این نرم افزار به پزشکان و تکنسین‌ها اجازه می‌دهد تا تصور کنند که قالب گیری مجازی در یک لبخند چگونه به نظر می‌رسد. این اجازه می‌دهد تا برنامه ریزی ایمپلنت با پروتز انجام شود. هنگامی که قالب گیری کامل شد، مورد را می‌توان قبل از درمان مشاهده کرد و می‌توان تنظیماتی را بر اساس شکل، اندازه یا مورفولوژی دندان انجام داد. پس از تکمیل طراحی نهایی، قالب دیجیتال را می‌توان با پرینت سه بعدی یا فرز تولید کرد و در دهان بیمار امتحان کرد.

۳) توموگرافی کامپیوتری:

با افزایش قدرت پردازش کامپیوتری، فناوری به حدی پیشرفت کرده است که پزشکان اکنون می‌توانند به سرعت اسکن کنند و تقریباً بلافاصله یک تصویر سه بعدی با وضوح فوق‌العاده بالا از آناتومی دهان بیمار تولید کنند. توموگرافی کامپیوتری به استاندارد مراقبت برای کاشت ایمپلنت تبدیل شده است. دقت داده‌های به‌دست‌آمده با این اسکن‌ها و توانایی آن‌ها در کمک به پزشکان برای ارزیابی و اندازه‌گیری استخوان برای مکان‌های ایمپلنت آینده در ادبیات تأیید شده است.

۴) نرم افزار برنامه ریزی ایمپلنت:

نرم افزار برنامه ریزی ایمپلنت علاوه بر اینکه به پزشکان امکان می‌دهد حجم استخوان، تراکم استخوان و ناحیه ترمیمی را به طور دقیق ارزیابی کنند، می‌تواند با محل پروتز، موم دیجیتال و اسکن قبل از عمل برای برنامه ریزی ایمپلنت عمل شده با پروتز ترکیب شود. علاوه بر این، علائم آناتومیک مهم مانند اعصاب، سینوس‌ها و دندان‌های پروگزیمال را می‌توان از طریق مناطق ایمنی در نرم افزار برنامه ریزی شناسایی کرد و از آنها دوری کرد. به طور خلاصه، این نرم افزار امکان تعیین دقیق عرض، عمق و اندازه ایمپلنت را قبل از جراحی فراهم می‌کند. همچنین به پزشکان کمک می‌کند تا طرح پروتز را برای کمک به برنامه ریزی قبل از عمل تجسم کنند. هنگام برنامه ریزی چندین ایمپلنت، هر کدام را می‌توان فوراً با استفاده از نرم افزار موازی کرد، که ترمیم موارد پیچیده را بسیار ساده می‌کند.

۵) جراحی به کمک کامپیوتر:

این ایمپلنت‌های قرار داده شده مجازی با استفاده از تمام اطلاعات ترکیبی لازم به دقت برنامه‌ریزی شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که در زاویه، موقعیت و عمق ایده‌آل برای حمایت از نتایج بهینه پروتز هستند. در روز جراحی، این برنامه ریزی از طریق راهنمای جراحی ساخته شده با پرینت سه بعدی یا آسیاب تفریقی به بیمار منتقل می‌شود.

پس از تولید، مزایای آن برای پزشک و بیمار قابل توجه است. استفاده از یک قالب جراحی کامپیوتری به طور قابل توجهی احتمال خطای موقعیت را در حین کاشت ایمپلنت کاهش می‌دهد.

مزایای جراحی هدایت شده به دندانپزشک محدود نمی‌شود. بیماران با تجربه عوارض کمتری در حین و بعد از عمل جراحی، از جمله درد، سود می‌برند. افزایش راحتی بیمار با مزیت عدم نیاز به لیفت فلپ برای جراحی همراه بوده و نشان داده شده است که روش ارجح برای انجام جراحی هدایت شده است.

47832758475543

جراحی ناوبری (جراحی ایمپلنت رباتیک):

یک رویکرد نوظهور برای کاشت ایمپلنت استفاده از ناوبری است که جراحی رباتیک نیز نامیده می‌شود. این شامل استفاده از دستگاه‌های نظارتی متصل به بیمار و هندپیس ایمپلنت است. این دو موقعیت در فضا به یک واحد پردازش مرکزی منتقل شده و به یک مانیتور منتقل می‌شوند. ارتباط آنها با استئوتومی ایمپلنت از پیش برنامه‌ریزی‌شده نمایش داده می‌شود و هندپیس ایمپلنت را می‌توان با مشاهده گرافیک روی صفحه تنظیم کرد. این فناوری نیاز به الگوهای جراحی مورد استفاده در جراحی با کمک کامپیوتر را از بین می‌برد و امکان اصلاح بلادرنگ استئوتومی را در طول عمل فراهم می‌کند.

ایمپلنت با اسکن بدن:

ایمپلنت را می‌توان به صورت دیجیتالی در مرحله ترمیمی دندانپزشکی اعمال کرد. این بدنه‌های اسکن اجازه می‌دهند موقعیت و زمان برند ایمپلنت ثبت شده و به یک مدل دیجیتال صادر شود. تمام اطلاعات لازم در مورد درمان موقت، سوابق قوس و گزش مخالف را می‌توان با اسکنرهای داخل دهانی ضبط کرد. این گردش کار برای موارد بی دندانی مؤثر و دقیق ثابت شده است. علاوه بر این، بیماران و پزشکان از زمان درمان سریع‌تر با تکنیک‌های دیجیتال سود می‌برند.

مزایای ایمپلنت دیجیتال

لازم به یادآوری است که ایمپلنت دندان دیجیتال تمام مزایای کاشت دندان سنتی را دارد. این شامل:

  1. ظاهر طبیعی دندان‌ها را دارد.
  2. عملکرد دندان‌های طبیعی را دارد.
  3. نیاز به مراقبت خاصی نیست.
  4. فک را برای حفظ ساختار صورت تحریک می‌کند.
  5. می‌تواند یک عمر دوام بیاورد (مطالعات بالینی عملکرد بیش از ۳۰ سال را ثابت می‌کند).

روش کاشت دندان دیجیتال دارای مزایای دیگری نیز است که عبارت‌اند از:

۱) رویه کوتاه‌تر:

یکی از بهترین مزایای ایمپلنت‌های دندانی دیجیتال این است که روش دیجیتالی به ما این امکان را می‌دهد که تمام جزئیات را از قبل بررسی کنیم و کل درمان را بهینه کنیم.

۲) یک روش راحت‌تر:

بسیاری از مردم نگران هستند که عمل ایمپلنت دندان آسیب ببیند، اما با بیهوشی مدرن، هیچ ناراحتی در طول عمل وجود ندارد.

با این روش نیازی به برش یا بخیه نیست. مرحله جراحی شبیه‌سازی‌شده همچنین به ما این امکان را می‌دهد که روش را برای حداقل اختلال در لثه‌ها و فک‌ها بهینه کنیم.

و اگر هنوز در مورد این روش مضطرب هستید، دندانپزشکان دندانپزشکی آرام‌بخش را پیشنهاد می‌کنند تا به شما کمک کند تا حتی راحت‌تر شوید.

۳) مراجعه کمتر به دندانپزشک:

با ایمپلنت‌های دیجیتال دندان، دندانپزشکان می‌توانند با کار با مدل دیجیتال، بیشتر برنامه ریزی را انجام دهند. این بدان معناست که شما می‌توانید ایمپلنت دندان خود را تنها در چند بازدید مطب دریافت کنید.

۴) زمان ریکاوری کوتاه:

از آنجایی که این روش معمولاً بدون برش و بدون بخیه انجام می‌شود، بهبودی پس از عمل نسبتاً کوتاه است.

افراد با این نوع روش‌های کاشت دندان دیجیتالی نسبت به روش‌هایی که با تکنیک‌های سنتی انجام می‌شوند، ناراحتی بسیار کمتری را تجربه می‌کنند.

۵) انسداد عالی:

با روش کاشت دندان دیجیتال، می‌توانیم همه چیز را هم‌زمان برنامه ریزی کنیم. با تصمیم گیری در مورد بهترین محل ریشه و بهترین شکل برای تاج، بریج یا پروتز به طور هم‌زمان، می‌توان این دو قسمت را با هم بهینه کرد، به‌طوری‌که تاج کاملاً متناسب شود.

۶) دقت و ثبات بیشتر:

به عنوان بخشی از برنامه ریزی، دندانپزشکان راهنماهای جراحی را برای قرار دادن مستقیم ایمپلنت‌های دندانی طراحی و تولید می‌کنند. سیستم دیجیتال در مقایسه با سایر گزینه‌های برنامه ریزی به طرز شگفت انگیزی دقیق است.

دقت بیشتر با این سیستم به این معنی است که ایمپلنت‌ها و ترمیم‌ها کاملاً با هم قرار می‌گیرند و ثبات بیشتری را به ارمغان می‌آورند.

آیا نسبت به سایر جراحی‌های ایمپلنت دندان درد کمتری دارد؟

در جراحی سنتی ایمپلنت دندان، لثه باید در تمام طول محل کاشت ایمپلنت بریده شود.

به همین دلیل است که در بسیاری از بیماران از جراحی ایمپلنت دیجیتال استفاده می‌کنیم.

جراحی ایمپلنت دیجیتال به یک برش حداقل نیاز دارد؛ زیرا از سی‌تی‌اسکن سه بعدی، اشعه ایکس سه بعدی RVG، اندازه‌گیری تراکم استخوان برای بررسی وضعیت استخوان و موقعیت عصب یا سایر قسمت‌ها استفاده می‌کند.

این نه تنها دوره بهبودی شما را کاهش می‌دهد، بلکه خطر تورم، خونریزی و عفونت را نیز کاهش می‌دهد.