دکتر محسن بیاتی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جوش لثه

جوش لثه

فهرست مطالب

جوش لثه یک برآمدگی پر از چرک و متورم روی لثه است. این جوش ها زمانی ایجاد می شوند که باکتری ها ایجاد می شوند و باعث عفونت می شوند. این ناحیه ممکن است دردناک یا حساس باشد.

جوش لثه یا آبسه نشانه عفونت باکتریایی است. آنها در افراد مبتلا به بیماری لثه یا افرادی که اخیراً جراحی دندان انجام داده اند بیشتر دیده می شود. در این موارد، پلاک و غذا می‌تواند وارد پاکت‌های لثه شود و منجر به رشد بیش از حد باکتری‌ها شود.

دو نوع جوش لثه وجود دارد. یک نوع آن جدی‌تر است و نزدیک‌تر به دندان شکل می‌گیرد. عفونت زمینه ای نیاز به مراقبت فوری پزشکی و اغلب کانال ریشه دارد.

عفونت لثه درمان نشده می تواند به سایر نواحی بدن سرایت کند. به طور معمول، آنتی بیوتیک ها و اقدامات دندانپزشکی برای درمان جوش لثه ضروری است. درمان های خانگی می تواند ناراحتی را کاهش داده و از مشکلات بعدی جلوگیری کند.

آبسه ای که روی لثه ایجاد می شود اغلب به عنوان جوش لثه شناخته می شود. آنها به صورت برجستگی های متورم روی لثه ظاهر می شوند.

علت اصلی جوش لثه باکتری ها میباشد، اغلب از پلاک، ذرات غذا یا پوسیدگی دندان که منجر به عفونت در زیر سطح لثه می شود. به ندرت، جوش لثه می تواند از علائم سرطان دهان باشد.

در موارد دیگر، پوسیدگی دندان یا ضربه می تواند منجر به عفونتی شود که در داخل دندان ایجاد می شود و به لثه ها سرایت می کند. ممکن است فرد متوجه شود که در نزدیکی دندان، احتمالاً نزدیک ریشه، جوش ایجاد می شود. به این حالت آبسه پری آپیکال می گویند.

هر کسی که فکر می کند آبسه پری اپیکال دارد باید فورا به دندانپزشک مراجعه کند، زیرا ممکن است برای حفظ دندان نیاز به ریشه دندان باشد.

بر اساس جایی که جوش لثه در آن قرار دارد، به یکی از سه نوع طبقه بندی می شود:

در خط لثه: آبسه لثه

در ریشه دندان: آبسه پری آپیکال

در بافت های نگهدارنده دندان: آبسه پریودنتال

علائم جوش لثه

علائم جوش لثه

اگرچه برخی از جوش های لثه دردناک نیستند، اما بیشتر آنها می توانددردناک هم باشد. پس از تجربه درد، ممکن است ناحیه مورد نظر را با زبان خود بررسی کنید یا با استفاده از آینه به دهان خود نگاه کنید و برجستگی روی لثه خود پیدا کنید.

سایر علائم جوش لثه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. بوی بد دهان
 2. خون ریزی
 3. ترشح چرک
 4. گوش درد
 5. لثه های متورم
 6. حساسیت به سرما یا گرما
 7. حالت تهوع
 8. تب

درمان جوش لثه

درمان جوش لثه

در بسیاری از موارد، جوش لثه نتیجه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. حفظ سلامت دهان و دندان بهترین راه برای جلوگیری از جوش لثه است. اگر قبلاً یکی از این موارد را دارید، ممکن است پزشک مصرف آنتی بیوتیک را برای رفع عفونت توصیه کند.

اهمیت معاینه منظم دندانپزشکی
ادامه مطلب

درمان خانگی جوش لثه

پزشکان درمان طبیعی و درمان‌های خانگی زیر را توصیه می کنند:

 1. غرغره کردن با آب نمک
 2. شستشوی دهان با دهانشویه پراکسید هیدروژن (برابر ۳% پراکسید هیدروژن و آب)
 3. شستشوی دهان با آب سیر
 4. استفاده از روغن میخک در ناحیه آسیب دیده
 5. استفاده از روغن درخت چای در ناحیه آسیب دیده
 6. استفاده از خمیر در منطقه آسیب دیده از
 7. ۱/۲ قاشق چایخوری روغن خردل
 8. ۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه
 9. ۱/۲ قاشق چایخوری نمک کوشر
 10. اجتناب از درمان جوش لثه

درمان خانگی جوش لثه

جوش لثه آبسه ای است که در نتیجه عفونت باکتریایی ایجاد می شود. اگر هر آبسه دهانی یا غیر آن درمان نشود، عفونت می‌تواند از طریق استخوان‌ها یا جریان خون به سایر قسمت‌های بدن سرایت کند که می‌تواند تهدیدکننده جدی برای بدن و سلامت شما باشند.

پیشگیری از طریق یک رژیم بهداشت دهان و دندان بهترین محافظ در برابر جوش لثه است. اگر متوجه شدید که به جوش لثه مبتلا شده اید، در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

دندانپزشک شما نه تنها می تواند جوش لثه شما را به عنوان یک علامت بالقوه سرطان دهان شناسایی کند  یا رد کند (اگر این علت نادر باشد)، بلکه می تواند درمانی را نیز توصیه کند که با هر عفونتی مقابله کند.

افراد مبتلا به جوش لثه باید برای تشخیص و درمان به دندانپزشک خود مراجعه کنند. معمولاً برای خلاص شدن از شر عفونت مصرف داروها ضروری است. با برطرف شدن عفونت، درمان‌های خانگی می‌توانند تسکین دهند و از ایجاد جوش‌های بیشتر جلوگیری کنند.

دارو و روش های دندانپزشکی

دارو و روش های دندانپزشکی

برای درمان عفونت و جلوگیری از جوش های بیشتر، دندانپزشک ممکن است یک یا ترکیبی از درمان های زیر را توصیه کند:

آنتی بیوتیک ها

اولین قدم از بین بردن باکتری هایی است که باعث عفونت می شوند. از آنجایی که کورک در زیر خط لثه ایجاد می شود، جایی که درمان های موضعی نمی توانند به آن برسند، آنتی بیوتیک ها معمولا ضروری هستند.

تمیزکاری کامل

معمولاً باکتری ها به دلیل بیماری لثه یا پوسیدگی دندان می توانند لثه ها را آلوده کنند. تمیز کردن عمیق و روشی مشابه به نام فلس و پلنینگ ریشه می تواند پلاک و جرم را از بین ببرد و به بهبود لثه کمک کند. اتخاذ عادات بهتر بهداشت دهان و دندان اغلب می تواند به جلوگیری از بازگشت آبسه کمک کند.

کدام نوع پروتز دندان برای شما مناسب تر است؟
ادامه مطلب

زه کشی

دندانپزشک ممکن است نیاز به تخلیه چرک از برآمدگی داشته باشد. این می تواند هر گونه دردی را تسکین دهد و به بهبود سریعتر ناحیه کمک کند.

تنظیم دندان مصنوعی

جوش لثه گاهی اوقات به دلیل تحریک ناشی از دندان مصنوعی نامناسب ایجاد می شود. در این مواقع، دندانپزشک می تواند دندان مصنوعی را برای جلوگیری از تحریک بیشتر تنظیم کند.

روش های جراحی

اگر فردی به یک آبسه پری آپیکال، احتمالاً ناشی از پوسیدگی دندان، مبتلا باشد، احتمالاً برای درمان عفونت نیاز به کانال ریشه دارد. عفونت های شدید لثه می تواند به دندان ها و استخوان های مجاور آسیب برساند.

در موارد نادر، دندانپزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن دندان یا رفع آسیب های استخوانی انجام دهد. توجه به این نکته مهم است که درمان های خانگی به ندرت می توانند عفونت ایجاد شده را درمان کنند. معمولا آنتی بیوتیک ضروری است.

مراقبت در منزل می تواند شامل موارد زیر باشد:

بهداشت دهان و دندان خوب

مسواک زدن دو بار در روز می تواند به جلوگیری از جوش لثه کمک کند. بهداشت موثر دهان می تواند از جوش لثه، بیماری لثه، پوسیدگی دندان و سایر مشکلات دندانی جلوگیری کند.

سایر نکاتی که باید توجه کرد عبارتند از:

سایر نکاتی که باید توجه کرد عبارتند از:

مسواک زدن دو بار در روز

نخ دندان کشیدن روزانه

حداقل دو بار در سال برای معاینه و تمیز کردن به دندانپزشک مراجعه کنید.

اجتناب از غذاها و نوشیدنی های شیرین

ترک سیگار

سیگار مهمترین عامل خطر برای بیماری لثه است. همچنین می تواند اثربخشی درمان بیماری لثه را کاهش دهد.

 

بنابراین، ترک سیگار و جویدن تنباکو می تواند خطر ابتلا به بیماری لثه را کاهش دهد و به بهبود لثه ها پس از درمان کمک کند.

دهانشویه آب شور

نمک به طور طبیعی ضد باکتری و ضد التهاب است.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که شستشوی آب نمک می‌تواند سلامت لثه را بهبود بخشد و زخم‌های دهان را بهبود بخشد.

برای تهیه آب شور:

۱ قاشق چایخوری نمک را با ۱ فنجان آب گرم مخلوط کنید

آن را حدود ۳۰ ثانیه قبل از تف کردن در دهان بچرخانید.

۲-۳  بار در روز تکرار کنید.

دهانشویه پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن دارای خواص ضد باکتریایی است، به این معنی که می تواند به درمان بیماری لثه، به خصوص درمان جوش لثه ، کمک کند

استفاده از پراکسید هیدروژن ممکن است درد و التهاب لثه های موجود را کاهش دهد.

نویسندگان مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ دریافتند که شرکت‌کنندگانی که از درمان پراکسید هیدروژن برای بیماری لثه استفاده می‌کردند نسبت به گروه کنترلی که این درمان را دریافت نکردند علائم بسیار کمتری داشتند.

درمان بیماری لثه در شهر قدس
ادامه مطلب

ساخت دهانشویه پراکسید هیدروژن:

ساخت دهانشویه پراکسید هیدروژن:

۱ قسمت پراکسید هیدروژن را با ۲ قسمت آب مخلوط کنید. این مخلوط را قبل از تف کردن، چند ثانیه در دهان بچرخانید. این روند را دو بار در روز تکرار کنید.

خمیر زردچوبه

زردچوبه یک ضد التهاب طبیعی و محبوب است. ماده فعال آن، کورکومین، ممکن است از بیماری لثه جلوگیری کند. این تحقیق نشان می دهد که استفاده از دهانشویه زردچوبه به مدت ۱ دقیقه دو بار در روز می تواند باکتری ها و پلاک ها را از بین ببرد و التهاب را کاهش دهد.

مطالعه دیگری گزارش می دهد که زردچوبه ممکن است درد دندان را کاهش دهد و به درمان بیماری های پریودنتال کمک کند. برای استفاده از زردچوبه برای سلامت دهان، سعی کنید مقدار کمی از آن را با خمیر دندان معمولی مخلوط کنید، سپس طبق معمول مسواک بزنید.

روغن ضروری

روغن ضروری

روغن های ضروری ممکن است به مبارزه با میکروب های داخل دهان کمک کنند. اسانس های مختلف می توانند فعالیت میکروبی را مهار کنند. مردم تمایل دارند از روغن نعناع، میخک یا دارچین برای درمان از سلامت دندان استفاده کنند.

منبع معتبر تحقیقات نشان می دهد که روغن نعناع می تواند با میکروب های بیماری زا در دهان مبارزه کند. همچنین ممکن است بوی بد دهان را کاهش دهد. روغن دارچین حاوی خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است و تحقیقات نشان می دهد که ممکن است از بیماری های باکتریایی در دهان جلوگیری کند.

برای استفاده از روغن های ضروری برای سلامت دهان، فرد می تواند ۱ قطره را به خمیر دندان یا دهانشویه معمولی خود اضافه کند. برای شستشو، ۱ قطره اسانس را با یک چهارم فنجان آب مخلوط کنید.

گزینه دیگر اضافه کردن ۱ قطره روغن به ۱ قاشق غذاخوری روغن حامل مانند روغن نارگیل است. مخلوط را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده در دهان بمالید.

جوش لثه، یا آبسه، ناشی از عفونت باکتریایی است. اگر فردی مبتلا به بیماری لثه باشد یا اگر اخیراً تحت درمان دندانپزشکی قرار گرفته باشد، خطر ابتلا به این عفونت بیشتر است.

عفونت ممکن است در بافت لثه رخ دهد. یا ممکن است قبل از انتشار به لثه در داخل دندان ایجاد شود. در این صورت جای جوش نزدیک دندان ظاهر می شود و فرد باید فورا به دندانپزشک مراجعه کند.

برای افرادی که دچار آبسه لثه هستند، مراجعه به دندانپزشک ضروری است. بدون درمان، عفونت ممکن است در سراسر دهان و سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد.

 

 

 

 

 

 

 

 

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *