دکتر محسن بیاتی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

لثه های زرد

فهرست مطالب

اگر لثه‌های شما زرد یا تغییر رنگ داده‌اند، این نشانه یک مشکل جدی بهداشت دهان و دندان است که باید دراسرع‌وقت برطرف شود. در بسیاری از موارد، رنگ زرد روی خط لثه نشانه‌ای از شروع ابتلا به ژنژیویت است. اگر شما بهداشت دهان و دندان مناسب ندارید و تمیزکردن منظم دندان‌ها را رعایت نمی‌کنید، پلاک و تارتار در امتداد خط لثه ایجاد می‌شود. این تجمع به‌صورت یک رسوب زردرنگ در امتداد لثه ظاهر می‌شود.

اگر متوجه شده‌اید که رنگ لثه‌های شما زرد شده است، مهم است که دراسرع‌وقت با دندانپزشک خود یک‌وقت ملاقات تنظیم کنید ژنژیویت یک بیماری پیش‌رونده است که اگر به‌موقع درمان نشود، تأثیر جدی بر سلامت کلی دندان و دندان شما خواهد داشت.

آیا دلایل دیگری وجود دارد که لثه‌های من زرد به نظر می‌رسند؟

علاوه بر التهاب لثه، لثه‌های تغییر رنگ داده یا زرد می‌تواند نشان‌دهنده تعدادی دیگر از مشکلات جدی سلامتی باشد. به‌عنوان‌مثال، کم‌خونی یکی از شرایطی است که ممکن است باعث شود لثه‌های شما زردتر به نظر برسد.

همچنین ممکن است از آبسه دندان رنج ببرید  البته اگر تغییر رنگ فقط در نقاط خاصی دیده شود نه در تمام لثه.

زمانی که دندان عفونی می‌شود، آبسه ایجاد می‌شود. در بسیاری از موارد،

اگر متوجه هر نوع تغییر رنگ در لثه‌های خود شده‌اید، ضروری است که فوراً با یکی از دندانپزشکان دلسوز و واجد شرایط ما وقت بگیرید. کارکنان مراقبت‌کننده ما هرگونه شرایط دهان و دندان را که ممکن است باعث تغییر رنگ شود، از جمله انجام غربالگری سرطان دهان، بررسی خواهند کرد. اگرچه سالانه بیش از ۴۰۰۰۰ نفر مبتلا به سرطان دهان تشخیص داده می‌شوند، اما هنوز هم یکی از اشکال کمتر شناخته شده این بیماری است. نواحی تیره روی لثه ممکن است نشانه‌ای از بیماری باشد، اگرچه لکه‌ها می‌توانند روی زبان و لب‌ها نیز ایجاد شوند. سرطان دهان می‌تواند به‌شدت گسترش یابد، بنابراین مهم است که به‌محض مشاهده علائم، غربالگری انجام دهید.

عفونت ایمپلنت
ادامه مطلب

تغییر رنگ لثه یک مسئله جدی است که ممکن است نشان‌دهنده تعدادی از مشکلات سلامتی باشد.

یکی از دلایل اصلی که ممکن است متوجه ایجاد یک پوشش زرد در امتداد خط لثه خود شوید، التهاب لثه است. اگر نتوانید برنامه منظمی برای تمیزکردن دندان‌ها داشته باشید، پلاک و تارتار می‌تواند در امتداد لثه‌ها به شکل رسوبات زردرنگ ایجاد شود. اگر متوجه این اتفاق شدید، مهم است که دراسرع‌وقت برای تمیزکردن حرفه‌ای با دندانپزشک خود تماس بگیرید. التهاب لثه یک بیماری پیش‌رونده است و در صورت عدم درمان، می‌تواند تأثیر جدی بر سلامت کلی دهان شما بگذارد.

رنگ لثه به تعیین سلامت لثه کمک می‌کند

شما می‌توانید سلامت لثه خود را فقط با ارزیابی رنگ بافت لثه خود تعیین کنید.

لثه‌های سالم چه شکلی هستند؟

لثه‌های سالم به رنگ صورتی، صورتی روشن، قهوه‌ای یا سیاه به نظر می‌رسند این لثه‌ها محکم و انعطاف‌پذیر هستند؛ وقتی آنها را لمس می‌کنید حرکت نمی‌کنند و هنگام کشیدن نخ دندان یا مسواک‌زدن خونریزی نخواهند کرد. لثه‌های سالم به لمس حساس نیستند و در حالت طبیعی خود متورم یا ملتهب نمی‌شوند!

95879439859483

رنگ‌ لثه‌های سالم

درست مثل انسان‌ها، لثه‌های سالم رنگ‌های مختلفی دارند! لثه‌های سالم ممکن است در سایه‌های صورتی، از جمله لثه‌های صورتی کم‌رنگ، و همچنین قهوه‌ای یا سیاه باشند.

رنگ لثه‌های شما نه‌تنها بینشی از سلامت لثه‌ها، بلکه سلامت بدن شما نیز می‌دهد.

لثه‌های صورتی: لثه‌هایی که سفت و صورتی هستند معمولاً لثه‌های سالم  هستند و به‌خوبی نگهداری می‌شوند!

لثه‌های قهوه‌ای: لثه‌هایی که به رنگ قهوه‌ای هستند می‌توانند لثه‌های سالم و خوبی نیز باشند! اگر لثه‌های شما به طور طبیعی قهوه‌ای و سفت هستند، اینها ویژگی‌های سالمی هستند. اگر رنگ لثه‌های شما تغییر کند و به‌مرورزمان تیره شود، این می‌تواند نشان‌دهنده عوارض سلامتی باشد.

لمینت دندان
ادامه مطلب

لثه‌های بنفش: لثه‌های بنفش نیز می‌توانند لثه‌های سالمی باشند!  می‌توانند ظاهر مایل به بنفش، سایه‌ای از صورتی و یا مشکی باشد. اگر لثه‌های ارغوانی دارید و علائم لثه‌های سالم (سفتی و بدون خونریزی یا حساسیت) را تجربه می‌کنید، این نشان می‌دهد که لثه‌های شما طبیعی و سالم است. اگر لثه‌های متورم، حساس و بنفش دارید، این می‌تواند نشان‌دهنده عفونت باشد!

مهم است که رنگ لثه خود را در طول زمان کنترل کنید و از علائمی که ایجاد می‌شود آگاه باشید.

لثه‌های ناسالم چگونه به نظر می‌رسند؟

اغلب اوقات، لثه‌های ناسالم با تعدادی از علائم ناخوشایند همراه هستند. لثه‌های ناسالم ممکن است قرمز روشن و متورم به نظر برسند. ممکن است به لمس کردن نیز لمس بسیار حساس باشند. هر بار که دندان‌های خود را مسواک می‌زنید یا نخ دندان می‌کشید ممکن است خونریزی کنند.

این علائم می‌تواند نشان‌دهنده یک وضعیت ناسالم مانند بیماری لثه یا عفونت لثه باشد.

لثه‌های قرمز: لثه‌های قرمز یا لثه‌هایی که صورتی پررنگ هستند، اغلب نشان‌دهنده عفونت هستند. لثه‌های قرمز روشن ممکن است بسیار حساس باشند و ممکن است هنگام مسواک‌زدن و نخ دندان کشیدن خونریزی کنند.

لثه‌های زرد: رنگ یا لایه زرد خفیفی روی لثه‌ها نشان‌دهنده التهاب لثه، مرحله اول بیماری لثه است. ژنژیویت معمولاً با التهاب و تورم ایجاد می‌شود. اگر لثه‌های زرد دارید، لطفاً دراسرع‌وقت با ما تماس بگیرید! ضروری است که ما فوراً التهاب لثه یا منبع عفونت را برای حفظ دندان‌ها و لثه‌ها درمان کنیم.

لثه سیاه: اگر لثه‌های شما به طور طبیعی سیاه نیستند و به‌مرورزمان سیاه شده‌اند این می‌تواند نشان‌دهنده تعدادی از مشکلات باشد. لطفاً دراسرع‌وقت با ما تماس بگیرید تا بتوانیم سلامت لثه شما را ارزیابی کنیم.

لثه‌های سفید: وقتی لثه‌ها لایه‌ای سفیدروی خود دارند، می‌تواند نشان‌دهنده عفونت قارچی باشد. لثه‌های سفید و دردناک، از جمله زخم‌های سفید، حساس و ناراحت‌کننده خواهند بود. مهم است که قبل از گسترش بیشتر عفونت، مداخله کنیم، بنابراین اگر لثه‌های سفید دارید، لطفاً با ما تماس بگیرید.

انواع مختلف بریج های دندانی
ادامه مطلب

لثه‌های خاکستری: مشابه لثه‌های سفید، لثه‌هایی که لایه‌ای خاکستری روی آن‌ها وجود دارد، نشان‌دهنده ضعف سیستم ایمنی هستند. چه سیگاری باشید و چه تحت استرس زیادی هستید، لثه‌های خاکستری اغلب به یک عفونت باکتریایی مرتبط هستند که نیاز به مراقبت فوری پزشکی از سوی پریودنتیست های مجرب دارد.

درحالی‌که طبیعی است که لثه‌ها در اطراف دندان‌ها کمی متفاوت از اطراف بافت لثه بالایی باشند، لثه‌های رنگ‌پریده اطراف دندان نیز می‌تواند نشان‌دهنده یک وضعیت ناسالم باشد.

اگر اکسیژن کافی به بافت لثه نرسد، ممکن است لثه‌ها رنگ‌پریده‌تر شوند. همچنین ممکن است نشان‌دهنده کم‌خونی باشد که ناشی از کمبود آهن است.

اگر متوجه شدید که لثه‌هایتان در طول زمان تغییر کرده یا به طور چشمگیری رنگ‌پریده شده‌اند، ارزیابی برای اطمینان سلامت دندان‌ها مهم است.

984392894832

آیا لثه‌های من سالم هستند؟

آیا لثه‌های شما در محدوده «رنگ‌های سالم لثه» قرار می‌گیرند؟

آیا روزانه آنها را مسواک و نخ دندان می‌کشید؟ آیا لثه‌های شما فاقد علائم چالش‌برانگیز، مانند حساسیت، خونریزی یا عقب‌نشینی به سمت ریشه دندان هستند؟ اگر چنین است، لثه‌های شما احتمالاً سالم هستند!

اگر کاملاً مطمئن نیستید که لثه‌های شما سالم هستند، لطفاً در تعیین قرار ملاقات با ما تردید نکنید. حفظ لثه‌های سالم روشی است که می‌توانید لبخند طبیعی و زیبای خود را برای یک‌عمر حفظ کنید.

اگر بیماری لثه یا بیماری دیگری دارید، بسیار مهم است که بتوانیم زودتر آن را درمان کنیم تا از آسیب جبران ناپذیر به شما جلوگیری کنیم.

به رنگ لثه خود توجه کنید و در صورت مشاهده تغییرات در طول زمان اقدام کنید. آگاهی از سلامتی خود بهترین راه برای تضمین سلامتی شماست. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا لثه‌های سالم خود را برای یک‌عمر حفظ کنید.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *