دکتر محسن بیاتی

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

متخصص ایمپلنت کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

متخصص ایمپلنت

فهرست مطالب

چه کسانی می توانند جراحی ایمپلنت دندان را انجام دهند؟

هر دندانپزشکی از نظر قانونی مجاز به انجام اکثر انواع جراحی های دندانی است. از این گذشته، حروف “DDS” بعد از نام دندانپزشک شما به معنای “دکتر جراحی دندان” است. با این حال، اکثر دندانپزشکان عمومی و خانواده، بیماران خود را برای کاشت ایمپلنت دندان به پریودنتیست یا جراح دندان ارجاع می دهند. بنابراین، یافتن متخصص ایمپلنت که به عنوان شریک با دندانپزشک شما همکاری می کند نیز مهم است تا با هم بهترین مراقبت ممکن را به شما ارائه دهند.

دندانپزشکی ایمپلنت

امروزه به خوبی پذیرفته شده است که درمان انتخابی برای جایگزینی دندان از دست رفته در یک بیمار سالم با ساختار استخوانی خوب، ایمپلنت دندان است. ایمپلنتولوژی دندان که امروزه انجام می شود بیش از پنجاه سال پیشرفت را پشت سر گذاشته است. تحقیقات به طور مداوم نرخ موفقیت در دراز مدت را در حدود ۹۵-۹۸٪ نشان داده است.

با این حال، این یکی از شایستگی های اصلی نیست که در اکثر دانشکده های دندانپزشکی در سراسر جهان تدریس می شود. اکثر دانشکده های دندانپزشکی جنبه های نظری دندانپزشکی ایمپلنت را آموزش می دهند و تعداد کمی ممکن است بخش ترمیمی را آموزش دهند و بخش جراحی را نادیده بگیرند.

مسیر تخصصی

مسیر تخصصی

مرحله جراحی در برنامه های آموزشی تخصصی جراحی دهان و فک و صورت و همچنین پریودنتولوژی است. بخش ترمیمی تحت برنامه آموزشی تخصصی پروتزهای دندانی تحت پوشش قرار می گیرد. برنامه های آموزشی تخصصی معمولاً رزیدنتی سه ساله تمام وقت هستند. در محیط یک رزیدنتی، برنامه های آموزشی دقیق و همچنین آموزش بالینی تحت نظارت وجود دارد که به معاینه با یک معاینه کننده خارجی ختم می شود. به فارغ التحصیلان چنین برنامه هایی معمولاً مدرک کارشناسی ارشد جراحی دندان (MDS  به عنوان گواهی تکمیل آموزش تخصصی اعطا می شود.

با این حال، این به تنهایی واجد شرایط یک متخصص بودن نیست. برای ثبت نام به عنوان متخصص در شورای دندانپزشکی ، حداقل دو سال سابقه کار اضافی مورد نیاز است، که در طی آن داوطلب باید محدوده و تعداد موارد تجویز شده را با مدارک کامل ثبت کند و برای معاینه خروج حاضر شود. تنها با گذراندن این آزمون خروجی است که می توان به عنوان متخصص در شورای دندانپزشکی ثبت نام کرد. در این مرحله، او می تواند به عنوان عضو آکادمی پزشکی پذیرفته شود.

حداقل زمانی که فرد از فارغ التحصیلی از دانشکده دندانپزشکی تا ثبت نام به عنوان متخصص نیاز دارد حدود ۷ تا ۸ سال است. در بیشتر موارد، بسیار طولانی‌تر است زیرا درخواست برای برنامه‌های تخصصی رقابتی است و برخی ممکن است مجبور باشند برای چند سال قبل از اخذ پذیرش درخواست دهند. پس از اتمام دوره رزیدنتی، بررسی موارد برای ارائه دفترچه ثبت برای معاینه خروج نیز ممکن است بیش از دو سال طول بکشد، بسته به بار پرونده در بیمارستان یا کلینیک دارد.

روش‌های نسل جدید ایمپلنت
ادامه مطلب

 ویژگی کلیدی که باید در یک جراح ایمپلنت به دنبال آن باشیم چیست؟

 ویژگی کلیدی که باید در یک جراح ایمپلنت به دنبال آن باشیم چیست؟

آموزش

مدارک تحصیلات تکمیلی فراتر از مدرک DDS و همچنین تحصیلات بیشتر در زمینه های تخصصی، مانند پریودنتیک و جراحی دندان، برای افرادی که می خواهند مهارت های خود را افزایش دهند در دسترس است. این مدارک و تخصص ها به عمق بسیار بیشتری در مورد سلامت لثه، کاشت و بهبود نتایج بلند مدت می پردازند.

تجربه

در حالی که آموزش مهم است، تمرین و تجربه به متخصص ایمپلنت دانش عملی از تکنیک‌ها و روش‌هایی که برای شرایط خاص هر بیمار کار می‌کنند، می‌دهد. بیماران باید به دنبال تعادلی بین تعداد پروسیجرهای تکمیل شده و تکنیک‌هایی که به روز است، باشند. دانش و مهارت های خوب هر دو برای بهبود نتایج در جراحی حیاتی هستند.

متخصص ایمپلنت دندان نباید خیلی مشتاق باشد که از ایمپلنت دندان به عنوان راه حلی برای مشکلات سلامت دهان استفاده کند. از آنجایی که ایمپلنت ها خطراتی دارند، دندانپزشکان و پریودنتیست ها باید قبل از اقدام به جراحی ایمپلنت، هر گزینه ای را برای بهبود لثه و اصلاح دندان های طبیعی در نظر گرفته و تحقیق کنند.

چه نوع دندانپزشکی ایمپلنت انجام می دهد؟

ایمپلنت ها دندان های مصنوعی هستند که جایگزین دندان های از دست رفته می شوند. کاشت ایمپلنت شامل جراحی است و همه دندانپزشکان نمی توانند آن را انجام دهند. برای بیمارانی که به جراحی ایمپلنت فکر می کنند، مهم است که بدانند چه نوع دندانپزشکی ایمپلنت انجام می دهد. دندانپزشکان عمومی، جراحان دهان، جراحان فک و صورت، پریودنتیست ها و متخصصان پروتز ممکن است همه صلاحیت های لازم را داشته باشند.

پیدا کردن متخصص ایمپلنت

جایگزینی دندان های از دست رفته برای سلامت کلی دندان مهم است و ایمپلنت دندان یک انتخاب محبوب است. دندانپزشکان عمومی و متخصصان مختلف همگی می توانند واجد شرایط انجام جراحی ایمپلنت دندان باشند. دندانپزشک شما با شما می نشیند تا در مورد گزینه های مختلف صحبت کند و شما را به متخصصی که برای شما و موقعیت خاص شما مناسب است ارجاع دهد.

با توجه به گزینه های مختلف، بهترین گزینه برای انجام ایمپلنت چه کسی است؟

با توجه به گزینه های مختلف، بهترین گزینه برای انجام ایمپلنت چه کسی است؟

اولین قدم خوب، برنامه ریزی برای مشاوره با دندانپزشک معمولی است. آنها به بیماران کمک می کنند تا تمام گزینه های درمانی ممکن را کشف کنند تا بتوانند بهترین گزینه را برای نیازهای فردی بیمار انتخاب کنند.

چرا به ایمپلنت دندان نیاز دارید؟

ایمپلنت های دندانی به یک راه حل مناسب برای بیماران با یک یا چند دندان از دست رفته تبدیل شده است. ایمپلنت جایگزینی دائمی برای دندان های از دست رفته است. آنها اغلب به جای پروتز یا بریج انتخاب می شوند زیرا بیشتر شبیه دندان های واقعی هستند. همچنین ایمپلنت ها نسبت به سایر گزینه ها دوام بیشتری دارند.

کلینیک دندانپزشکی معتبر: کلینیک دندانپزشکی بیات
ادامه مطلب

از دست دادن دندان فقط به معنای لبخند ناقص نیست. دندان از دست رفته می تواند غذا خوردن و صحبت کردن را سخت کند. با گذشت زمان، دندان های دیگر می توانند از هم تراز خود خارج شوند و باعث بایت ناهموار شوند، همچنین می تواند باعث درد فک و حتی از دست دادن استخوان منجر شود. دندانی را که از دست داده اید حتما باید با استفاده از پروتزهای مصنوعی یا ایمپلنت فضای خالی را پر کنید. ایمپلنت های دندانی یک پایه دائمی برای یک تاج یا به عنوان لنگر برای بریج ها یا پروتزها فراهم می کنند.

روش ایمپلنت

ایمپلنت دندان نیاز به یک روش جراحی تا حدی تهاجمی دارد. پس از تجویز داروی بیهوشی، دندانپزشک یا جراح یک پایه ایمپلنت تیتانیومی را به استخوان فک بیمار می‌پیچد. پس از ۱۰-۱۲ هفته ، لثه بهبود می یابد و استخوان به پست جوش می خورد. هنگامی که محل جراحی بهبود یافت و اباتمنت به بافت لثه جوش خورد، یک تاج سفارشی روی اباتمنت نصب می شود. این تاج به اباتمنت پیچ می شود.

اگر بافت استخوان فک از بین رفته باشد یا ساختار فک برای حمایت از ایمپلنت خیلی ضعیف باشد باید قبل از جراحی ایمپلنت، بیمار پیوند استخوان انجام دهد. پیوند استخوان باعث میشود روند بهبودی سریع تر شود.

انواع دندانپزشکان که ممکن است ایمپلنت انجام دهند:

از آنجایی که انواع مختلفی از متخصصان دندانپزشکی می توانند کاشت ایمپلنت را انجام دهند، مهم است که کمی در مورد صلاحیت آنها بدانید. این برای درک اینکه چرا ممکن است یک دندانپزشک خاص توصیه شود مفید خواهد بود.

دندانپزشک

هنگامی که یک بیمار یک دندان از دست رفته دارد، دندانپزشک معمولی درباره گزینه های جایگزینی آن صحبت می کند. اگر ایمپلنت دندان گزینه خوبی باشد، متخصصی را که فکر می کنند برای انجام عمل ایمپلنت دندان بهتر است توصیه می کنند. این معمولاً به معنای ارجاع بیماران به متخصص برای درمان است، اگرچه گاهی اوقات آنها خودشان این روش را انجام می دهند. اقدامات دندانپزشکی تخصصی تر ممکن است تعدادی از متخصصان مختلف دندانپزشکی را در خود جای دهد، بنابراین بیماران می توانند کل پروسه ایمپلنت را در یک مکان انجام دهند. دندانپزشکان با مطب های کوچکتر، بیماران را به متخصصان در جاهای دیگر ارجاع می دهند.

عفونت قارچی دهان
ادامه مطلب

اکثر دندانپزشکان واجد شرایط انجام جراحی هستند و در واقع ممکن است این کار را انجام دهند. اما برخی ممکن است فاقد تجهیزات تخصصی لازم برای انجام این عمل در مطب خود باشند. اکثر دندانپزشکان تعدادی همکار دارند که بیماران را برای مراقبت های تخصصی به آنها ارجاع می دهند.

جراح فک و صورت

جراح فک و صورت

رایج ترین انتخاب ها برای ایمپلنت دندان، جراح دهان یا جراح فک و صورت است. همه جراحان فک و صورت برای تحصیل در تخصص خود به عنوان دندانپزشک عمومی آموزش دیده اند.

جراحان دهان تعدادی از روش های جراحی مختلف مانند کشیدن دندان عقل و کانال ریشه را انجام می دهند. آنها همچنین به طور معمول بیماران را برای دندان مصنوعی و روکش دندان مناسب می کنند.

جراحان فک و صورت نیز می توانند این کارها را انجام دهند. اما آموزش پیشرفته آنها صلاحیت انجام اقدامات جراحی اضافی را به آنها می دهد. آنها سرطان TMJ، صورت، دهان و گردن را درمان می کنند و در بازسازی صورت و فک تخصص دارند. بیمارانی که قبل از جراحی ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان دارند اغلب به جراح فک و صورت ارجاع داده می شوند.

پریودنتیست

پریودنتیست ها بر سلامت لثه تمرکز می کنند. اگرچه بسیاری می توانند جراحی ایمپلنت را انجام دهند، اما این تخصص آنها نیست. بسته به نیاز بیمار، پریودنتیست یا جراح لثه ممکن است ایمپلنت دندانی را ارائه دهند. به عنوان مثال، اگر بیماری پریودنتال علت از دست دادن دندان های بیمار باشد، ممکن است بهترین انتخاب باشد.

علاوه بر این، حتی اگر شخص دیگری جراحی ایمپلنت را انجام دهد، در صورت بروز عوارض در طول فرآیند بهبود، متخصص لثه ممکن است درگیر شود. به عنوان مثال، اگر محل کاشت به درستی بهبود نیابد یا عفونی شود، ممکن است مراجعه به پریودنتیست ضروری باشد.

متخصص ایمپلنت

در صورتی که ایمپلنت جایگزین تک دندان شود، مرحله نهایی جراحی ایمپلنت، قرار دادن تاج سفارشی است. یک بریج یا پروتز جایگزین چندین دندان از دست رفته می شود و می توان آن را روی یک ایمپلنت قرار داد.

برخی از افراد این مرحله را توسط همان دندانپزشکی که جراحی ایمپلنت خود را انجام داده است تکمیل می کنند. برخی دیگر برای آخرین مرحله قرار دادن تاج به دندانپزشک معمولی خود باز می گردند. گزینه دیگر متخصص پروتز است. دندانپزشکان متخصص در ترمیم دندان و جایگزینی دندان های از دست رفته یا آسیب دیده با دستگاه های مصنوعی هستند. بیماران ممکن است به دنبال خدمات یک متخصص پروتز برای تاج دندان خود باشند، یا ممکن است متوجه شوند که متخصص پروتز بهترین انتخاب برای کل عمل است.

 

 

 

 

 

 

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *