دکتر محسن بیاتی

پیشگیری از پوسیدگی دندان با دهانشویه

پیشگیری از پوسیدگی دندان با دهانشویه

فهرست مطالب

پیشگیری از پوسیدگی دندان با دهانشویه

دهان‌شویه‌هایی که فواید سلامت دهان و دندان را ارائه می‌دهند، درمانی محسوب می‌شوند. پیشگیری از پوسیدگی دندان با دهانشویه به دو دسته کلی تقسیم می شوند: شستشوهای ضد پوسیدگی، که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان (و در نتیجه پوسیدگی دندان یا “حفره ها”) طراحی شده اند. و شستشوی ضد باکتریایی که به کنترل تجمع باکتری های پلاک در دهان شما کمک می کند. برخی از محصولات حتی ممکن است هر دو نوع محافظت را ارائه دهند.

برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان، دهانشویه‌های ضد پوسیدگی از ماده‌ای استفاده می‌کنند که احتمالاً قبلاً با آن آشنا هستید: فلوراید. این اغلب به شکل محلول سدیم فلوراید ۰۵/۰ درصد است. از آنجایی که این یک مایع است، آبکش می‌تواند در اطراف دندان‌های شما نفوذ کند – حتی در فضاهایی که کوچکترین مسواک نمی‌تواند به آن دسترسی پیدا کند.

ثابت شده است که فلوراید مینای دندان را تقویت می کند که از پوسیدگی محافظت می کند. حتی می تواند ضایعات ریز روی دندان را که در آن حفره ایجاد می شود کاهش دهد. به ندرت کسی وجود دارد که نتواند از کمک اضافی در مبارزه با پوسیدگی دندان استفاده کند – اما اگر به شما گفته شده که ممکن است در معرض خطر بیشتری برای پوسیدگی دندان باشید، یا اگر در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مشکل دارید، یک شستشوی ضد پوسیدگی زا انجام دهید. انتخاب خوبی برای شماست

دهانشویه های ضد باکتری به طور کلی حاوی ترکیباتی (مانند تریکلوزان، اسانس ها، یا داروی تجویزی کلرهگزیدین) هستند که به کنترل میکروارگانیسم های موجود در پلاک کمک می کنند. پلاک، یک بیوفیلم چسبنده و مملو از باکتری، نه تنها بر روی سطوح دندان ها، بلکه در سایر قسمت های دهان نیز ایجاد می شود. ثابت شده است که شستشو با یک محلول ضد باکتری نسبت به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به تنهایی باعث کاهش پلاک بیشتر می شود. به عنوان ابزاری در مبارزه با بیماری لثه (لثه) و پوسیدگی دندان، دهانشویه های ضد باکتری ممکن است گام خوبی در جهت بهبود بهداشت دهان و دندان شما باشد.

انتخاب دهانشویه

انتخاب دهانشویه

اگر در حال خرید یک دهانشویه درمانی بدون نسخه هستید، به دنبال مهر و موم ADA (انجمن دندانپزشکی آمریکا) روی برچسب باشید. این بدان معناست که این محصول توسط یک پانل مستقل از متخصصان دندانپزشکی ارزیابی و اثربخشی آن به اثبات رسیده است. اگر دهانشویه برای شما تجویز شده است، باید دستورالعمل استفاده را به دقت دنبال کنید. دهانشویه‌ها می‌توانند برای اکثر افراد مفید باشند، اما معمولاً برای کودکان زیر شش سال توصیه نمی‌شوند، زیرا ممکن است آنها را ببلعند.

دهانشویه هایی که پوسیدگی دندان را درمان می کنند

اگر در معرض خطر بالای پوسیدگی دندان هستید یا می خواهید از ایجاد حفره جلوگیری کنید، انتخاب دهانشویه حاوی فلوراید می تواند کمک کننده باشد. دهانشویه فلوراید (هنگامی که بعد از مسواک زدن و نخ دندان استفاده می شود) می تواند به معدنی سازی مجدد مینای دندان ضعیف یا کلسیم زدایی کمک کند تا روند پوسیدگی متوقف شود. یا اگر حفره های شما به دلیل خشکی دهان است، یک دهانشویه مرطوب کننده ممکن است بهترین باشد. این ها با محلول های طراحی شده برای درمان بیماری لثه و التهاب لثه متفاوت هستند.

ایمپلنت فوری در شهر قدس
ادامه مطلب

انواع دهانشویه

انواع دهانشویه

به طور کلی، چهار نوع دهانشویه مختلف برای انتخاب دارید:

 

  1. دهانشویه برای بیماری لثه یا التهاب لثه.

این ترکیب حاوی موادی است که با پلاک ها مبارزه کرده و سلامت لثه را بهبود می بخشد.

 

  1. دهانشویه سفید کننده.

ترکیبات پراکسید شستشو دهنده ها به جلوگیری از تجمع لکه های روزمره مانند قهوه، چای و سایر غذاهای تیره روی دندان شما کمک می کند.

 

  1. دهانشویه خشکی دهان

دهانشویه مرطوب کننده بافت های دهان شما را روان می کند تا همه چیز حرکت کند.

 

  1. دهان شویه حفره ای

دهانشویه ای که به طور خاص برای مبارزه با پوسیدگی دندان با تقویت مینای دندان ساخته شده است. معمولا حاوی فلوراید است.

بهترین دهانشویه برای پوسیدگی

 

بهترین دهانشویه برای پوسیدگی

استفاده از دهانشویه برای حفره ها واقعا می تواند به روال بهداشت دهان و دندان شما در مبارزه با پوسیدگی دندان کمک کند. چرا؟ زیرا هنگامی که با یک مایع شستشو می دهید، می تواند به تمام دندان های شما، از جمله فضاهایی که مسواک شما به آن نمی رسد، نفوذ کند. مانند شیارهای روی سطوح جویدنی یا اطراف بریس ها. بعلاوه، مدتی پس از آن در آنجا تنظیم می شود تا به کار خود ادامه دهد.

علاوه بر این، دهان شویه حفره ای حاوی موادی است که از نظر فیزیکی دندان ها را تقویت کرده و آن را در برابر پوسیدگی جدید مقاوم می کند. اگر بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از آن استفاده می کنید، مینای تمیز شما اساساً می تواند فلوراید را به بهترین شکل ممکن جذب کند.حتی اگر شما از آب لوله کشی، خمیر دندان و غذاهای روزمره خود فلوراید دریافت می کنید، دهانشویه ای که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان طراحی شده است، مقدارکمی فلوراید را به تمام دهان شما می رساند. اگر شما یا فرزندتان مستعد تکرار پوسیدگی هستید، یک دهانشویه عالی بخش مهمی از مراقبت های خانگی شما است.

چگونه از پوسیدگی دندان جلوگیری کنیم

۱) روزانه نخ دندان بکشید. حفره‌های زیادی بین دندان‌ها ایجاد می‌شود و اگر هر روز از نخ دندان استفاده نمی‌کنید، حدود ۴۰ درصد از سطوح دندان شما تمیز نمی‌شوند. ممکن است حتی متوجه وجود حفره ای در آنجا نشوید تا زمانی که دندانپزشک شما رادیوگرافی نگیرد. اگر نمی توانید نخ دندان بکشید، یک نخ دندان یا نوع دیگری از پاک کننده های بین دندانی را در نظر بگیرید.

لثه های زرد
ادامه مطلب

۲) از مسواک برقی استفاده کنید و دو دقیقه مسواک بزنید. مسواک زدن کامل دندان ها، به ویژه در امتداد خطوط لثه، بهترین راه برای از بین بردن حجم عمده پلاک های ایجاد کننده حفره در دهان است. حداقل دو دقیقه و دو بار در روز مسواک بزنید. پلاک باقیمانده به صورت تارتار سخت می شود و تا آن زمان نمی توانید آن را پاک کنید. بله، مسواک های دستی تا زمانی که به درستی از آنها استفاده کنید کار می کنند. اما مسواک برقی در دراز مدت در از بین بردن پلاک موثرتر خواهد بود.

۳) از خوردن تنقلات و جرعه جرعه مکرر خودداری کنید. هر بار که چیزی (غیر از آب) می خورید یا می نوشید، آن ذرات غذای طبیعی تجزیه می شوند و حدود ۳۰ دقیقه اسید روی دندان های شما تولید می کنند. اگر هر روز بعد از ظهر یک چای شیرین یا نوشابه رژیمی می خورید، زمان زیادی است که به شما برسد. نوشیدنی های ورزشی و خامه های قهوه به همان اندازه بد هستند. اما شما هر چقدر که بخواهید آب لوله کشی فلورایده می نوشید!

۴) در مورد سیلانت ها و درمان های فلوراید از متخصص بهداشت دندان بپرسید. در طول معاینات شما می‌توانند پوشش‌های محافظ روی سطوح جویدنی دندان شما قرار دهند و یک لاک فلوراید ضخیم روی مینای دندان‌تان رنگ کنند که قوی‌تر از فلورایدی است که در فروشگاه‌ها پیدا می‌کنید.هر شب قبل از رفتن به رختخواب یک ژل فلوراید تجویزی برای استفاده در خانه بخواهید.

عوارض دهانشویه فلوراید

فلوراید بسیار ایمن است. درست مانند کلسیم و سایر مواد مغذی که از غذاهایی که می خورید جذب می کنید، برای داشتن دندان ها و استخوان های قوی به فلوراید نیاز دارید. اگر به اندازه کافی آن را ندارید، مینای دندان شما می تواند بسیار ضعیف یا حتی تغییر رنگ داده باشد.

و مانند هر چیز دیگری، ممکن است چیزهای خوب زیادی بدست آورید. فلوراید بیش از حد – درست مانند سایر ویتامین ها – می تواند عوارض جانبی ناخواسته ای برای شما به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، اگر مقدار زیادی فلوراید ناشی از بلعیدن خمیر دندان یا نوشیدن یک بطری دهانشویه توسط کودک مصرف شود، می تواند منجر به مشکلات گوارشی عمده و تغییر رنگ دائمی در دندان های رشد نیافته آنها شود.

همیشه دهانشویه و خمیر دندان حاوی فلوراید را دور از دسترس کودکان خردسال نگهداری کنید. و فقط در صورتی از دهانشویه فلورایدی استفاده کنید که از قبل قادر به شستشو و تف کردن هستند.

ایمپلنت دیجیتال در شهر قدس
ادامه مطلب

 5 نکته برای مبارزه با پوسیدگی

۵ نکته برای مبارزه با پوسیدگی

۱) مسواک زدن با خمیر دندان فلوراید

مسواک زدن روزانه با خمیر دندان حاوی فلوراید مهم ترین کاری است که باید برای دندان هایتان انجام دهید. اگرچه سطح فلوراید بسیار پایین است، اما تفاوت زیادی در مقایسه با خمیردندان هایی که فلوراید ندارند، ایجاد می کند. شما اساساً هر روز دو فرصت برای قرار گرفتن در معرض مواد معدنی به دندان‌هایتان می‌دهید، که آن را به یک قدم ایده‌آل برای مبارزه با پوسیدگی تبدیل می‌کند. برای اطمینان از اینکه از دوز مناسب استفاده می کنید، هر بار که مسواک می زنید، به اندازه یک نخود خمیر دندان بچسبانید.

۲) با دهانشویه فلوراید شستشو دهید

دهانشویه فلوراید یکی از بهترین چیزهایی است که می‌توانید از آن استفاده کنید، اگر می‌خواهید از ایجاد حفره جلوگیری کنید. فلوراید به شکل مایع می تواند تمام سطوح دندان شما را پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای حداکثر تاثیر بپوشاند. اما همه دهانشویه های «ضد حفره» حاوی فلوراید نیستند، بنابراین حتما برچسب آن را بخوانید. یکی از بهترین زمان‌ها برای شستشو درست قبل از رفتن به رختخواب است تا فلوراید هنگام خواب روی دندان‌های شما بنشیند.

۳) مصرف میان وعده و کربوهیدرات های قابل تخمیر را محدود کنید

کربوهیدرات های ساده مانند آنهایی که در نان ها، کراکرها یا سایر غذاهای فرآوری شده پیدا می کنید، بیوفیلم پلاک بیشتری تولید می کنند. غلات کامل اینطور نیست. سعی کنید وقتی فرصت کردید سراغ کربوهیدرات های پیچیده بروید. علاوه بر این، هرچه بیشتر غذا بخورید، دندان‌هایتان بیشتر در معرض غذا و پلاک قرار می‌گیرند. خوردن کمتر و مکرر در واقع می تواند روی مینای دندان شما بدتر از خوردن بیشتر و کمتر باشد.

۴) آب بیشتری بنوشید

آب لوله کشی، به طور دقیق. این تنها آبی است که با سطح فلوراید تنظیم شده پیدا می کنید. هنگامی که دهان شما هیدراته باشد، بقایای غذای کمتری خواهید داشت.

بهترین محصول برای پیشگیری از پوسیدگی دندان با دهانشویه

هنگامی که صحبت از جلوگیری از پوسیدگی دندان به میان می آید، بهترین دهانشویه برای حفره ها دهانشویه هایی هستند که حاوی فلوراید هستند. اما ابتدا باید دندان های خود را با مسواک و نخ دندان تمیز کنید تا فلوراید با مینای دندان شما تماس کامل پیدا کند. اگر در انتخاب بهترین دهانشویه مشکل دارید، همیشه می توانید از متخصص بهداشت یا دندانپزشک خود سوال کنید. رژیم غذایی، مراقبت های روزانه در منزل و معاینات معمول دندانپزشکی بیشترین نقش را در مورد خطر ابتلا به پوسیدگی در شما ایفا می کنند.

 

 

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *