دکتر محسن بیاتی

چرک بعد از کشیدن دندان عقل

چرک بعد از کشیدن دندان عقل

فهرست مطالب

برخی از بیماران با بیرون آمدن مولر سوم در موقعیت صحیح نیازی به کشیدن دندان عقل ندارند. با این حال، زمانی که دندان عقل بیمار نهفته می شود، کشدن دندان ضروری می شود. این به این معنی است که دهان او فضای کافی برای رشد صحیح دندان آسیاب سوم ندارد. دلیل دیگر ممکن است این باشد که رشد آن فقط به دندان های مجاور یا استخوان فک آسیب می رساند. دندانپزشکان برای اطمینان از اینکه کشیدن بهترین روش عمل است، عکس دیجیتالی با اشعه ایکس از دهان می گیرند.

برداشتن دندان آسیاب سوم دیگر نیازی به جایگزینی دندان ندارد. با این حال، بیماران باید در مراقبت از دهان خود پس از عمل برای جلوگیری از عفونت کشیدن دندان احتیاط بیشتری داشته باشند. برعکس، چگونه می توان علائم و نشانه های چرک بعد از کشیدن دندان عقل تشخیص داد؟

10 نشانه چرک دندان عقل

۱۰ نشانه چرک دندان عقل

 1. در تنفس یا بلع غذا مشکل دارید.
 2. خونریزی بیش از حد در محل جراحی وجود دارد.
 3. لثه های اطراف محل استخراج در حال تورم هستند.
 4. حتی پس از غرغره کردن با آب نمک، بوی بد دهان یا طعمی در دهان دارید.
 5. احساس بی حسی از ۲۴ ساعت گذشته از کشیدن دندان عقل گذشته است.
 6. چرک در سوکت در حال توسعه است.
 7. وقتی دهان خود را باز و بسته می کنید دردناک است.
 8. حتی پس از مصرف داروهای تجویز شده همچنان درد دندان را احساس می کنید.
 9. یک هفته بعد از عمل دمای بالایی دارید.
 10. ترشح خون یا چرک از بینی شما وجود دارد.

با مشاهده اولین علائم چرک کشیدن دندان باید فوراً از دندانپزشک خود کمک بگیرید. اینها را نباید ساده انگاشت زیرا ممکن است به سایر مشکلات دندانی افزایش یابد.

مراقبت از دهان بعد از کشیدن دندان عقل

مراقبت از خود پس از هر عمل جراحی ضروری است. پس از قرار ملاقات دندان عقل خود، باید برنامه خود را مشخص کنید تا بتوانید به خانه بروید و استراحت کنید. بدن شما به آن نیاز دارد تا بتوانید سریعتر بهبود پیدا کنید و بعد از ۷۲ ساعت به روال روزانه خود بازگردید. در این دوره از انجام فعالیت های فیزیکی یا سنگین که ممکن است فشار خون شما را افزایش دهد، خودداری کنید. به این ترتیب از خونریزی بیش از حد جلوگیری می شود. برای منقبض شدن رگ های خونی در دهان و تشویق تشکیل لخته خون در محل استخراج، از غذای سرد بیشتری لذت ببرید. هر چه زودتر لخته خون تشکیل شود، احتمال فرار از عفونت کشیدن دندان عقل بیشتر می شود.

بعد از کشیدن دندان عقل یا جراحی دندان چه انتظاری باید داشت

بعد از کشیدن دندان عقل یا جراحی دندان چه انتظاری باید داشت

بعد از جراحی دندان باید چند چیز را انتظار داشت. در حالی که ممکن است این موارد دقیقاً به عفونت اشاره نکنند، دانستن آنها به شما کمک می کند تا بدانید که آیا میزان مجاز است یا نیاز به مراجعه مجدد به دندانپزشک خود دارید.

درد و ناراحتی

این احتمالاً اولین چیزی است که بعد از کشیدن دندان عقل تجربه خواهید کرد. برای جراحی های دندان از بی حسی موضعی استفاده می شود. پس از از بین رفتن آن، بیشتر افراد درد و ناراحتی را در فک‌ها تجربه می‌کنند، به خصوص در هنگام برداشتن دندان. این برای هر شخصی انتظار می رود اما به درجات مختلف می تواند باشد. با این حال، درد باید ظرف چند روز از بین برود.

ایمپلنت فوری در شهر قدس
ادامه مطلب

برای چنین دردهایی، دندانپزشک یا جراح دندان شما داروهایی را تجویز می کند که باید طبق توصیه مصرف کنید. این دارو ممکن است به طور کامل درد را کاهش ندهد، حداقل نه فورا، اما آیا به همه آن کمک می کند. همچنین طبیعی است که درد پس از جراحی قبل از بهبودی تشدید شود.

خون ریزی

همانطور که در ابتدا ذکر شد، هنگامی که دندان عقل خارج می شود، حفره ای باقی می ماند که پر از خون می شود. خون لخته می شود تا هر گونه خونریزی بیشتر را مسدود کند.

به طور معمول، سوراخ ها ممکن است برای مدتی قبل از تشکیل لخته خونریزی کنند.

تورم

پس از هر نوع جراحی دندان، تورم همیشه انتظار می رود. فک ها نزدیک به غدد لنفاوی هستند که احتمال تورم را بیشتر می کند.

تورم بیشتر در گوشه‌های فک و گونه‌ها ایجاد می‌شود. معمولاً تورم باید طی دو تا سه روز پس از جراحی کاهش یابد. اگر تورم برای شما مشکل ساز است، راه هایی برای دور زدن آن وجود دارد که از آسایش خانه شما خارج می شود. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید چگونه.

مشکل در باز کردن دهان و بلعیدن.

پس از جراحی دندان یا کشیدن دندان آسیاب سوم، باز کردن دهان به طور گسترده برای حدود چهار تا پنج روز سخت می شود. این مورد را باید انتظار داشت و نباید برای شما زنگ خطری ایجاد کند.

بعد از عمل نیز بی حسی موضعی یا انجماد باعث بی حسی می شود که به نوبه خود بر بلع برای چند ساعت تأثیر می گذارد. هنگامی که عامل انجماد از بین می رود، بلع باید کمی آسان تر باشد، هرچند دردناک و ناراحت کننده باشد.

کبودی

برای برخی افراد، تا چند روز آینده پس از عمل دندانپزشکی، کبودی در گوشه فک و گردن دیده می شود. کبودی برای کسانی که به راحتی کبودی می‌کنند بیشتر است.

تب و به طور کلی احساس ناخوشی

به دلیل بیهوشی و زخم باقی مانده، تا دو روز بعد از جراحی می توانید احساس ناخوشی داشته باشید. برخی افراد استفراغ و ناراحتی معده را گزارش می کنند. در کنار بی‌حسی موضعی، مسکن‌هایی که قبل از عمل تجویز می‌شوند، می‌توانند به تب و ناراحتی‌های معده کمک کنند. اینها باید طی چند روز خود به خود پاک شوند.

پس از عمل، اقدامات احتیاطی باید وجود داشته باشد

پس از عمل، اقدامات احتیاطی باید وجود داشته باشد

تمرین کنید تا از کوتاه ترین زمان بهبودی اطمینان حاصل کنید و از عوارض جلوگیری کنید.

بیماری های دهان
ادامه مطلب

علائم چرک بعد از کشیدن دندان عقل

درد و ناراحتی

هر مسکنی را که برای شما تجویز شده است مصرف کنید. درد ممکن است به طور کامل یا بلافاصله از بین نرود، اما در مقابل میل به مصرف بیش از حد مقاومت می کند.

خون ریزی

خونریزی تا چند ساعت پس از کشیدن دندان ادامه دارد. اگر به خودی خود متوقف نمی شود (برای تشکیل لخته) یا بیش از حد است، مراحل زیر را سریع را دنبال کنید.

 1. دستان خود را بشویید و خشک کنید. در صورت امکان با الکل متیله ضدعفونی کنید.
 2. دو تا سه تکه از پد گاز را به ابعاد ۲ در ۲ برش دهید. توپ را به شکل توپ در آورید.
 3. اگر بیش از یک سوکت خونریزی دارید، هر یک از پدهای رول شده را روی سوکت ها قرار دهید.
 4. به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه محکم اما پیوسته روی پدها گاز بزنید تا به سوکت ها فشار وارد شود.
 5. این کار را تا سه بار در صورت نیاز تکرار کنید.

می توانید از گوشه های پارچه ای بریده شده یا کیسه های چای به جای پدهای گاز استفاده کنید. این روش باید هرگونه خونریزی را متوقف کند. اگر متوقف نشد، فوراً با دندانپزشک یا جراح دندانپزشک خود مشورت کنید.

تورم

همچنین پس از کشیدن دندان یا تقریباً هر جراحی دندانی، تورم انتظار می رود. برای تسکین تورم، ۲۴ ساعت پس از جراحی، تکه های یخ را در گوشه های دهان قرار دهید. گاهی یخ را که در پارچه ای پیچیده شده به مدت ۲۰ دقیقه روی فک ها و صورت قرار دهید و سپس به مدت ۲۰ دقیقه آن را خاموش کنید. این کار را در روز اول تکرار کنید. سپس می توانید فرکانس را در روزهای دوم و سوم کاهش دهید. به طور معمول، تورم باید در دو روز آخر حداکثر باشد.

انتظارات بهداشت عمومی پس از جراحی دهان

اینها اقدامات احتیاطی کلی هستند که به بهبود و جلوگیری از عفونت کمک می کنند.

 • در ۲۴ ساعت اول پس از کشیدن دندان از شستشوی دهان خودداری کنید. شستشو قبل از این دوره می تواند به راحتی لخته های سوکت ها را از بین ببرد و باعث خونریزی شود.
 • پس از ۲۴ ساعت اول شستشو را با آب نمک گرم شروع کنید. از نمک زیاد استفاده نکنید؛ کمی در یک لیوان آب کافی است. آب را تف نکنید. در عوض، اجازه دهید به آرامی از دهان شما خارج شود.
 • به تدریج، برش بهبود می یابد و می توانید کاملاً آبکشی کنید و همچنین تف کنید.
 • به مدت یک هفته پس از جراحی، فقط با دهانشویه تجویز شده و آب نمک شستشو دهید.
 • تا ۲۴ ساعت پس از جراحی دندان های خود را مسواک نزنید. هنگامی که مسواک زدن را از سر می گیرید، تا هفت روز از مسواک زدن ناحیه با برش خودداری کنید.
 • گاهی اوقات سوراخ های موقتی از سوکت ها باقی می ماند. در چنین حالتی، دفعات بیشتر و به طور کامل آبکشی کنید تا حفره ها کاملاً خوب شوند.
 • سیگار کشیدن؛ سیگار روند بهبودی را کند می کند و می تواند منجر به چرک بعد از جراحی دندان عقل شود. افراد سیگاری باید تا زمانی که حفره ها به طور کامل بهبود نیافته اند از کشیدن سیگار خودداری کنند. باید بین دو تا سه هفته باشد.
 هنگام انتخاب دندانپزشک مناسب چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟
ادامه مطلب

چرک بعد از کشیدن دندان عقل

اقدامات احتیاطی برای خوردن و آشامیدن

پس از جراحی، تا ۲۴ ساعت از خوردن غذا یا نوشیدنی گرم خودداری کنید. با این حال می توانید در طول ۲۴ ساعت غذاها و نوشیدنی های سرد مصرف کنید.

پس از کشیدن دندان، در سه روز اول از غذاهای نرم استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که این غذاها از نوعی هستند که در پریزهای باز مسدود نمی شوند.

در طول دو هفته اول، از نواحی اطراف سوکت باز برای جویدن غذاهای سفت استفاده نکنید، تا زمانی که در انجام این کار احساس راحتی نکنید.

حتی پس از بهبود کامل حفره، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بافت روی آن رشد کند. در این مدت، غذای گیر کرده در حفره می تواند منجر به بوی بد دهان ویا طعم بد در دهان شود. برای حفظ تمیزی و شادابی دهان تا جایی که می توانید با آب بشویید.

گاهی حتی پس از رعایت بهداشت عمومی دهان و دندان پس از جراحی دندان، عفونت همچنان رخ می دهد. ساده ترین راه برای تشخیص اینکه آیا سوراخ باز یا برش عفونی شده است، مشاهده علائم و نشانه های مطمئن است. این عفونت ها بیشتر افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف یا کسانی که از بیماری هایی مانند دیابت رنج می برند را از بین می برد.

چرک در قسمت های خاصی از بدن، از جمله حفره باکال، می تواند به سرعت به بقیه بدن گسترش یابد. برای جلوگیری از این امر، به محض شروع علائم باید اینها را درمان کرد. در زیر لیستی از علائم و نشانه های عفونت پس از برداشتن دندان عقل یا جراحی دندان به طور کلی آورده شده است.

اگر شروع به دیدن هر یک از علائم زیر کردید، می تواند نشانه ای برای ایجاد چرک باشد.

 • خونریزی که بیش از ۲۴ ساعت پس از جراحی باشد.
 • درد ضربانی که حتی پس از کشیدن دندان یا جراحی دندان بهتر نمی شود.
 • تورم بیش از حد در ناحیه صورت و فک که ممکن است به ناحیه گردن نیز گسترش یابد، نشان دهنده عفونت است.
 • تراوش چرک از سوکت باز. چرک پس از چند روز، عمدتاً دو تا سه روز، ایجاد می شود.
 • مشکل در باز کردن دهان حتی پس از روز دوم بعد از عمل می تواند نشان دهنده عفونت باکتریایی در حال رشد باشد.
 • تب خفیف که از بین نمی رود و با گذشت زمان افزایش می یابد
 • بوی بد از دهان. این معمولاً نتیجه چرک انباشته شده است.
 • بی حسی مداوم.

اطلاعات نویسنده

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *